Stolní tenis Plzeň

Stolní tenis je ideálním sportem pro všechny, kdo mají raději bezkontaktní aktivity, chtějí si kromě pohybu užít i zábavy a chtějí něco udělat pro zlepšení své fyzické kondice.

Co víme o vzniku hry stolní tenis?

Tak jako většina činností s v průběhu času mění a vyvíjí, vyvíjel se od svého vzniku i stolní tenis, i když jeho základ zůstal. Stolní tenis má svou kolébku v nejlidnatější zemi světa, v Číně. Z Číny se poté dostal do Velké Británie, a to roku 1880. Brzy však překročil i tyto hranice a začal se šířit dál do Evropy a také přes moře do USA. Toto obrovské rozšíření bylo způsobeno jeho obrovskou popularitou. I když ještě neměl pevně stanovená pravidla, podle kterých se dnes při stolním tenise řídíme, i tak byl velmi žádaným a vyhledávaným sportem. Stolní tenis byl společenskou aktivitou, u které nejen lidé mohli pobavit, ale také udělat něco pro svou fyzickou kondici. Spolu se vznikem Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF) v roce 1926 se stal stolní tenis, lidově ping pong, oficiálně uznávaným sportem a později se probil až na olympijské hry. První** mistrovství světa ve stolním tenise** (1926) přálo maďarským hráčům, kteří v něm doslova zářili.

Stolní tenis na olympiádě

Stolní tenis se na olympiádu dostal roku 1988, několik desítek let po prvním mistrovství světa. Tentokrát zde ukázali svou převahu asijští hráči. Šlo zejména o Číňany a Korejce. A tak, tam kde se tato hra zrodila, má i své nejlepší hráče. Asiaté jsou dodneška přeborníky ve stolním tenise.

Jak se hraje stolní tenis?

Stolní tenis je výměna míčku mezi Vámi a protihráčem. Při podání míčku se musí míček jednou dotknout strany stolu podávajícího a alespoň jednou strany stolu protihráče. Při podání nesmí míček zavadit o síťku, jinak je podání neplatné. Během hry se míček dotýká pouze strany protihráče. Míček nesmí přeletět stůl, jinak bod získává Váš soupeř. Stejně tak se nesmí dotknout zdi, podlahy či nějakého předmětu. Hrací plochou je pouze stůl na stolní tenis a jiné odrazy se nepočítají. Jeden set stolního tenisu se hraje na jedenáct vítězných míčků. Celkem se hrají dva nebo čtyři sety. Tak, jako u jiných sportů, si i zde hráči po každém setu vymění hrací strany. Co se týče počtu hráčů, stolní tenis se hraje buď jako dvouhra, nebo jako čtyřhra. Na různých přátelských setkáních, akcích, na dovolené apod. se setkáte také s tzv. mlýnem, kdy se točí zhruba šest hráčů kolem stolu, obíhají jej a odráží ping pongový míček. Nejedná se o oficiální způsob hry a rozhodně jej neuvidíte na soutěžích. Mlýn je zkrátka jen způsobem jak se pobavit s přáteli.

Jaké vybavení si pořídit na ping pong?

Pokud chcete hrát ping pong doma, je třeba si pořídit** stůl na stolní tenis, pálku a míčky**. Plánujete-li chodit na stolní tenis do centra volného času nebo tam, kde probíhají kurzy stolního tenisu, stačí Vám jen pálka a míčky. Stoly na stolní tenis se pohybují v různých cenových relacích v závislosti na typu a velikosti. Pořídit si můžeme i stůl určený pro hru venku, nebo dokonce stůl ve zmenšené podobě, pokud nemáme na klasický velký stůl doma místo. U stolu samozřejmě nesmí chybět síťka. Pokud potřebujete doma trénovat a nemáte zrovna nikoho po ruce, kdo by si zahrál s Vámi, lze si pořídit odrážeče míčků, nebo rovnou podavače míčků. Stůl na stolní tenis by se měl také pravidelně ošetřovat čisticími přípravky k tomu určenými. Rozhodně jej nečistěte vodou.

Pálka a míček na stolní tenis

Míček na stolní tenis má přesně dané parametry své velikosti a váhy. V průměru má míček na stolní tenis 40 mm a váží 2,7 g. Barva míčků je oranžová a bílá.** Pálka na stolní tenis** je vyráběna ze dřeva nebo v kombinaci s karbonovými materiály. Odpalovací část pálky je oválná o velikosti 20 cm v průměru a je potažena gumou z obou stran. Jedna strana pálky je černá a druhá je červená.

Chcete hrát stolní tenis?

Stolní tenis není nijak věkově ani váhově omezený sport. Není ani tolik náročný na fyzičku oproti jiným sportům. Přesto se během něj pěkně zapotíte a rozhýbete. Stolní tenis tříbí smysly a zvyšuje Váš postřeh. Stolní tenis lze hrát jen rekreačně, když zrovna dostanete chuť si zasportovat nebo si zarelaxovat a pročistit si hlavu, nebo jej můžete provozovat i závodně. Závodní hra stolního tenisu je však v mnohem vyšším tempu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu provozování tohoto sportu, potěšíte tím svou fyzičku, protože spálíte nějaké ty kalorie, naberete svalovou hmotu a zrychlíte své reflexy. Nehledě na to, že se odreagujete a pobavíte. Ne nadarmo je ping pong jedním z nejpopulárnějších sportů u nás. Máte-li doma děti, které věčně vysedávají u počítače a hrají hry či surfují na internetu, zkuste se podívat po kurzech stolního tenisu, kam byste je mohli přihlásit. Jak už bylo řečeno výše, stolní tenis je vhodný pro všechny věkové kategorie. Můžete jej hrát bez ohledu na to, zda je Vám deset nebo sedmdesát. Víte proč se vlastně stolní tenis nazývá lidově ping pong? Má se za to, že si toto pojmenování vysloužil díky zvuku, který míček vydává, když se dotkne hrací plochy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20468 (magazinplzen.cz#4)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat