Autoškola a řidičský průkaz – Plzeň

Chcete získat řidičský průkaz? Jenže se bojíte, že Vám to v autoškole nepůjde? V lepších autoškolách nabízejí kromě klasických povinných jízd také možnost využít trenažér, díky čemuž získáte praxi ještě snáze.

Mít svůj vlastní řidičský průkaz a získat tak nezávislost na ostatních řidičích v rodině, anebo se moci konečně vykašlat na přeplněné autobusy a namísto toho jezdit svým vlastním autem – to je snem mnoha mladých, ale i starších osob, které ještě neumějí řídit. Chcete také Vy získat řidičák? A budete jezdit autem, nebo byste chtěli řídit motorku či třeba nákladní vůz nebo autobus?

Typy řidičských průkazů

Jaký dopravní prostředek chcete řídit? K různým typům motorových vozidel potřebujete různá** řidičská oprávnění**. Řidičské průkazy v České republice jsou rozděleny na následující typy:

  • Řidičský průkaz skupiny AM – opravňuje k řízení malého motocyklu nebo mopedu, jehož maximální rychlost je konstrukčně omezena na 45 km v hodině.
  • Řidičský průkaz skupiny A1 – opravňuje k řízení motocyklu s objemem motorových válců maximálně 125 ccm a výkonu maximálně 11 kW.
  • Řidičský průkaz skupiny A2 – opravňuje k řízení vozidel zařazených do skupiny A1 a dále motocyklů s postranním vozíkem nebo bez něj s výkonem motoru maximálně 35 kW a výkonem maximálně 0,2 kW na kilogram hmotnosti vozidla, pokud vozidlo nebylo upraveno z motocyklu s více než dvojnásobným výkonem.
  • Řidičský průkaz skupiny A – opravňuje k řízení vozidel uvedených ve skupině A1 a A2 a dále motocyklu s postranním vozíkem nebo bez něj, tříkolových motorových vozidel s výkonem převyšujícím 15 kW a čtyřkolových motorových vozidel o výkonu motoru do 15 kW, pokud hmotnost vozidla v nenaloženém stavu nepřesáhne 400 kg.
  • Řidičský průkaz skupiny B – opravňuje k řízení motorových vozidel s maximální hmotností 3,5 tuny a maximálním počtem osmi pasažérů kromě řidiče. Maximální hmotnost přívěsu pro skupinu B smí být 750 kg. Dále řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení traktorů a samojízdných pracovních strojů s maximální hmotností 3,5 tuny.
  • Řidičský průkaz skupiny B + E – opravňuje k řízení jízdní soupravy (motorové vozidlo + přívěs), přičemž hmotnost přívěsu může být vyšší než 750 kg a dále k řízení jízdní soupravy, která nespadá pod skupinu B.
  • Řidičský průkaz skupiny C – opravňuje k řízení motorových vozidel o celkové hmotnosti přesahující 3500 kg, ale jen v případě, že vozidla nejsou určena k přepravě osob. K tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo, jehož maximální hmotnost nepřesahuje 750 kg.
  • Řidičský průkaz skupiny C + E – opravňuje k řízení soupravy motorových vozidel tvořené nákladním automobilem a přívěsem nebo návěsem, přičemž hmotnost soupravy není nijak omezena.
  • Řidičský průkaz skupiny D – opravňuje k řízení motorových vozidel pro přepravu osob, které mají více než 8 míst k sezení (místo pro řidiče se nezapočítává). K motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo, pokud maximální hmotnost přípojného vozidla nepřesáhne 750 kg.

Začátečníkům pomůže řidičský trenažér

Pakliže jíž víte, o jaký řidičák máte zájem, můžete se směle přihlásit do autoškoly. A jestliže máte obavy ze své první jízdy na silnici, vyzkoušejte takovou autoškolu, kde nabízejí řidičský** trenažér** – díky němu si vyzkoušíte simulaci řízení a získáte tak vyšší jistotu pro další jízdy v provozu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20444 (magazinplzen.cz#24)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat